See engrammi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Engramm"
},
"expansion": "German Engramm",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Engramm.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "engrammi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "engrammi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "engrammi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "engramm",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Psychology",
"orig": "fi:Psychology",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "74 26",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "53 47",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "70 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "69 31",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"engram"
],
"id": "en-engrammi-fi-noun-RQ3PI-Yh",
"links": [
[
"psychology",
"psychology"
],
[
"engram",
"engram"
]
],
"raw_glosses": [
"(psychology) engram"
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "in psychology",
"word": "muistijälki"
}
],
"topics": [
"human-sciences",
"psychology",
"sciences"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "53 47",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"engram"
],
"id": "en-engrammi-fi-noun-RQ3PI-Yh1",
"links": [
[
"engram",
"engram"
]
],
"raw_glosses": [
"(scientology) engram"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeŋrɑmːi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ŋrɑ̝mːi]"
},
{
"rhymes": "-eŋrɑmːi"
}
],
"word": "engrammi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "engrammi m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "engramma"
}
],
"glosses": [
"plural of engramma"
],
"id": "en-engrammi-it-noun-cY7SmLij",
"links": [
[
"engramma",
"engramma#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "engrammi"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from German",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eŋrɑmːi",
"Rhymes:Finnish/eŋrɑmːi/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Engramm"
},
"expansion": "German Engramm",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Engramm.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "engrammi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "engramminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engramminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "engrammittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "engrammeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "engrammeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "engrammi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "engrammi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "engramm",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"fi:Psychology"
],
"glosses": [
"engram"
],
"links": [
[
"psychology",
"psychology"
],
[
"engram",
"engram"
]
],
"raw_glosses": [
"(psychology) engram"
],
"topics": [
"human-sciences",
"psychology",
"sciences"
]
},
{
"glosses": [
"engram"
],
"links": [
[
"engram",
"engram"
]
],
"raw_glosses": [
"(scientology) engram"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeŋrɑmːi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ŋrɑ̝mːi]"
},
{
"rhymes": "-eŋrɑmːi"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "in psychology",
"word": "muistijälki"
}
],
"word": "engrammi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "engrammi m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian noun forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "engramma"
}
],
"glosses": [
"plural of engramma"
],
"links": [
[
"engramma",
"engramma#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "engrammi"
}
Download raw JSONL data for engrammi meaning in All languages combined (20.7kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: scientology",
"path": [
"engrammi"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "noun",
"title": "engrammi",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1831",
"msg": "unrecognized sense qualifier: scientology",
"path": [
"engrammi"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "noun",
"title": "engrammi",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.